środa, 2 czerwca 2010

Szukając inspiracji przy projektowaniu stron

Ambitny webmaster, zaczynając pracę nad nowym projektem strony szuka inspiracji by stworzyć coś wyjątkowego, niepowtarzalnego. Takie są wymagania chyba każdego zleceniodawcy. By nowa, stworzona witryna przykuła uwagę odbiorcy projektant włącza swoje kreatywne podejście do zadania.

Niektórzy uważają, że wszelkie dodatki, kolory, style są niepotrzebne i zaśmiecają internet. Dla nich liczy się kliniczna przejrzystość, intuicyjna nawigacja, merytoryczna treść i accessibility strony www, czyli jej dostępność.

Jednak prawda jest taka, że lądując na stronie zwracamy uwagę na jej wygląd. Tak jak w życiu – liczy się się pierwsze wrażenie. Może być dobre lub złe – to już zależy od wyczucia estetycznego twórcy. Ale ważne jest by strona przynajmniej nie odstręczała swoją tandetną grafiką, z buttonami w stylu lat 80, migającymi gwiazdkami, balonikami i innymi dziecięcymi gifami, czcionką comic etc.

Często jest tak, że w prostocie i ładzie tkwi elegancja. Oczywiście że strona www nie musi być utrzymana w ascetycznym minimalizmie. Jednak by stworzyć kreację która zachwyci oko odbiorcy potrzebne jest kreatywne oko grafika z pomysłem i umiejętnościami.



Gdzie taki grafik - webmaster może szukać inspiracji ? Odpowiedź jest prosta: we wszystkim co prezentuje się wizualnie.

Aby ta prezentacja była najlepsza odpowiednie są takie dziedziny jak sztuka, architektura, designerskie przedmioty codziennego użytku. A leniwi, inspiracji szukają w czasopismach w których zatrudniony jest grafik z górnej półki, szablony innych stron internetowych. Ważne jest, by nie stosować bezmyślnie naśladownictwa. Raczej patrzyć na daną koncepcje pod kątem jej ulepszenia i dostosowania do swoich potrzeb.

Bywa, że dany twórca jak już coś skleci wręcz nie przyjmuje do wiadomości złych opinii innych. Jednak ludzie którzy nawet się na czymś nie znają mają wyczucie i odczucie do tego co widzą. Warto poddać otoczeniu pod ocenę swój projekt strony internetowej i wyciągnąć właśnie jak najwięcej krytyki tylko po to, by dopracować projektowany layout.

Można „odwrócić kota ogonem” i zadać pytanie – co Ci się tu nie podoba i co byś zmienił ? Jak byś to poprawił ?
Otoczenie jest zawsze świetnym referentem. Profesjonaliści to wiedzą i z tego czerpią. A ludzie się cieszą że ktoś ich zapytał i czuja się potrzebni.

Ostatecznie jednak słabego projektanta nikt i nic nie uratuje. Doświadczenie, wiedza, umiejętność i zmysł estetyczny będzie odgrywał tutaj kluczową rolę w składaniu układanki takich elementów strony internetowej jak kolorystyka, hierarchia informacji, kompozycja, typografia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz